Intervju sa sportašicom: Steroidi u sportu

 1. Kako sportaš uspije sakriti da je koristio nedopuštene tablete ili steroide?

Danas je doping toliko razvijen da ga je jako teško otkriti. Hormon rasta npr. možeš otkriti jer ljudima naglo narastu stopala. Nekada se to pokušavalo sakriti transplatacijom krvi. Isto tako, napravi se faza čišćenja prije nekog natjecanja.

Znači ovisno o tome što uzima, neki period točno prije ne uzima ništa, jer se ionako sve uzima u fazama.

 1. Od koga se nedopuštene tablete ili steroidi mogu nabaviti?

Dosta ljudi koristi steroide. U svakoj teretani pola ljudi ima vezu za steroide i saznaju za dilere koji se time bave, a sami doping nabavljaju treneri. Oni su i osmislili doping da bi poboljšali rezultat svojih sportaša.

 1. Koji je motiv sportašu da krene s uzimanjem steroida?

Stereoide počinju koristiti ljudi koji preko noći žele neke velike promjene, bez previše napora. Doping koriste sportaši jer ne mogu postići rezultate koje konkurencija ima. Razlog je taj što se lakše i brže dolazi do boljih rezultata. Drugi razlog je da  kod nekih ljudi postoje i hormonski poremećaji ili metabolički koji utječu i na dobivanje mase ili gubitak masti, i onda na ovaj način “varaju prirodu”.

Rezultat je da su sportaši „prenabrijani“ i praktički se moraš dopingirat inače ne možeš ostvariti ništa.

 1. Koje su posljedice za zdravlje i vrijedi li to rizika?

Posljedice za zdravlje su tragične. Danas će mnogi sportaši reći da je to sve sad kontrolirano. Nije. Od kad su nastali steroidi, dokazano je da uzrokuju propadanje unutrašnjih organa, počevši od jetre (filtrira otrov), pa zatim zbog manipulacije inzulinom ( puno bodybuildera postanu dijabetičari), problemi sa srcem, zbog koristenja efedre i sličnog, ovisnost, hormonske promjene koje zatim utječu na cjelokupni organizam.

To je onaj trenutak kad čuješ da je netko umro s 40.godina, a izgledao je kao da je u vrhunskoj formi. Možda izvana, a unutra je imao 140. godina.

Nema smisla ganjati kratkoročne rezultate. Ako voliš sport, onda se time baviš predano, makar ti trebale godine da dodješ do tog prekrasnog izgleda koji možda ganjaš. Prekrasnog i zdravog, a ne trulog iznutra.

 1. Možemo li to uvrstiti to pod ovisnost?

Da. S tim da se tu preklapa više ovisnosti ili onoga što smatramo ovisnošču. Kao prvo, sad ja pričam o bodybuildingu ili bodyfitnessu, to je kult tijela. Sam sport je već ovisnost, ako se netko njime bavi svakodnevno, jer luči endorfine i serotonine u mozak, koji postaje “ovisan” o tim hormonima sreće izazvanim treningom. Kad ne treniramo, smo jadni, jer nam nedostaje taj, prirodni doping.

To je zapravo kult tijela, i uključuje jako puno faktora, kako bi se stvari poklopile do željenih rezultata.Obično to preraste u opsesiju (koliko grama čega uzimam prije ili poslije treninga – što se tiče samih suplemenata, pa zatim samo računanje makronutrijenata u danu, spojenih u ukupan broj kalorija je već dovoljno da mi mozak ima posla cijeli dan.

Što se tiče prave ovisnosti, o kojoj ovdje pričamo, osim steroida, neke od tih stvari su i droge.

Efedra je droga – ona je i pseudo za izradu nekih od najopasnijihdroga.

Nekad je bila dio čarobne jako popularne eca formule, efedrin, kofein, aspirin.

Sad je zabranjena u većini zemalja, jer može uzrokovati srčani zastoj. Iako ju i dalje stavljaju u dječje kapljice za nos.

 1. Da li ste prestali s uzimanjem steroida, i ako jeste s kojim razlogom?

Da, prestala sam, jer sam se bojala za svoje zdravlje. S pravom, jer sam osjetila negativne posljedice nekih od bodybuilding metoda, i to onih najnježnijih, manipulacije prehrane. Jednom sam radila fazu  definicije uz pravu anaboličku dijetu. Izgubila sam puno masti, a s time i menstruaciju i kosu. Zbog faza mase i definicije, inzulin mi je u organizmu podivljao i još uvijek se liječim pokušavajući ga dovesti u normalu. Zbog inzulina sam izgubila menstruaciju, gubila sam kosu, debljala se i slično. Cijela ta propaganda sa suplementima, prehranom (“fazama”), steroidima, je dosta slabo utemeljena i treba se gledati kroz povečalo, inače si možeš napraviti puno više štete nego koristi.

 1. Kakve su provjere prije nekog natjecanja?

Kako u kojem sportu, nekad nikakve, nekad postoje, ali i dalje ti nitko ne može ništa dokazati šta je bilo prije mjesec dana.

 1. Možete li podijeliti neki slučaj s nama?

Da, imala sam jednog dečka koji mi je podvaljivao steroide pod “suplemente”.

Dok nisam shvatila, intenzivno smo trenirali u teretani. U tih 2 tjedna – mjesec dana, ramena su mi se proširila duplo, a ruke ožilile.

 1. Čemu služe steroidi i sl.?

Steroidi o kojima pričamo su anabolički steroidi, koji povećavaju količinu testosterona u organizmu kako bi se laksš povećala masa. To se može postići i na druge načine, npr. manipulacijom inzulinom, tako da  si bilderi uštrcavaju inzulin. Osim toga, najviše se koristi ono što je u trendu, npr. trenutno su peptidi. To su samo pomagala za rast, a ne za lakši trening, brži, itd. Postoji puno toga što se može zlorabiti u sportu, recimo, to nigdje ne piše, ali efedra ima sastav vrlo sličan speedu, pa je skoro isto kao da ušmrkavaš speed prije treninga, koji te razbudi.

 1. Koje su klasifikacije?

Sami steroidi, odnosno anabolički androgeni steroidi dijele se uglavnom u tri osnovne skupine:

 1. Testosteron i derivati (modificirani testosteron)
 2. Dihidrotestosteron spojevi
 3. 19nor spojevi
 4. Forsiraju li treneri ili neizravno sugeriraju svojim sportašima doping?

Mislim da da, iako ne isključujem mogučnost da nisu ne informirani, odnosno da nisu upoznati s mogučim posljedicama.

 1. To je prešutno pravilo?

Mislim da se sve može postići i bez toga ili nije niti vrijedno pokušaja, tako da me ne zanima u što će me netko pokušati uvjeriti ako to sama ne istražim.

 1. Osjećaju li sportaši pritisak da se dopingiraju?

Vjerojatno da, ali kao i kad svi skaču s mosta, ti možeš stati i pogledati da li je prvi razbio glavu prije nego se baciš. Iako ne mora Vaša glava biti iste tvrdoće ili gustoće...

Autor: Ivana Ožegović

No comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.